A sikeres életmódváltás titka
Az egészséges táplálkozás segít a fogyásban, energikussá tesz, javítja a hangulatot és csökkenti a betegségek kockázatát.
Ennek ellenére az egészséges étrend és életmód betartása kihívást jelenthet. Íme 12 tipp, hogy hosszú távon is sikerrel járj:
Légy reális!
Sokan mielőbbi, látványos eredményt szeretnének, és csalódnak, ha a fogyás lassabban történik, mint ahogy szeretnék. A motivációt erősíti, ha tudatosítod az eddig elért eredmények jelentőségét: attól még, hogy nem azonnal látványos a fogyás, lehet, hogy sokkal egészségesebb vagy, mint voltál! A reális és elérhető cél kitűzése megakadályozza, hogy idő előtt feladd!
Gondold át, mi motivál!
Ha pontosan tudod, hogy mi az, amiért az életmódváltás mellett döntöttél, az segít abban, hogy véghez vidd a célodat. Tűzz ki apró részcélokat, amelyek eléréséért küzdhetsz. Így gyakran ér sikerélmény, amely átsegít a nehezebb napokon.
Száműzd az egészségtelen ételeket a házból!
Egészségtelen ételek mellett nehéz egészségesen étkezni. Ha a család többi tagja ragaszkodik ezekhez, próbáld meg ne szem előtt, nehezen hozzáférhető helyen tartani. Ha nem látod, kevésbé kívánod!
Kezdd a napot magas fehérjetartalmú reggelivel!
Ha az első étkezés kiegyensúlyozott, valamint elegendő fehérjét tartalmaz, az segít szinten tartani a vércukorszintet, így nem fogod túlenni magadat a nap hátralévő részében.
Felejtsd el a „mindent vagy semmit” hozzáállást!
Gyakori hiba, ha valaki kísértésbe esett, hogy úgy gondolja, már minden mindegy, és folytatja az egészségtelen ételek fogyasztását. Próbáld meg inkább magad mögött hagyni a múltat, és válassz egészséges, fehérjedús ételeket a nap hátralévő részében. Egy-egy félrelépés hosszú távon nagyon csekély különbséget jelent, mindaddig, míg sikerül kompenzálnod azokat.
Legyen kéznél egészséges snack!
Az egészséges étrend betartása nehezebb, ha hosszabb ideig távol vagy otthonról. Legyen nálad mindig olyan egészséges, magas fehérjetartalmú snack (mandula, fehérjeszelet, sajt, natúr joghurt vagy főtt tojás) mely segít kordában tartani az étvágyad, amíg rendes ételt nem tudsz fogyasztani!

Tervezz előre, ha máshol étkezel!
Az egészséges étrend fenntartása kihívás lehet, ha nem otthon étkezel. Ellenőrizd online a menüt, ha étterembe mész, és tervezd meg előre, mit fogsz enni! Igyál egy nagy pohár vizet az étkezés előtt és alatt is – így kevesebbet fogsz enni!
Utazáskor is tartsd magadat a tervhez!
Akár üzleti, akár szabadidős céllal utazol, csomagolj magaddal néhány egészséges ételt, amely nem romlandó. Előre nézd ki azokat az éttermeket, ahol egészséges alternatívákból választhatsz!
Mozgás nélkül nincs eredmény!
Kutatások szerint, ha egyszerre változtatsz az étrendeden és a fizikai aktivitásodon, az eredmények felerősítik egymást. A mozgás mennyisége és a mozgásforma egyéni adottságok és célkitűzések szerint változhat. Míg a heti 2 edzés szinten tart, a jelentős fogyáshoz legalább 3 edzés szükséges. Ebben legyen kardió és súlyzós edzés is!
Kövesd nyomon a fejlődést!
Az elfogyasztott ételek naplóba vagy alkalmazásba történő rögzítése segít az egészséges étrend betartásában és a fogyásban. A testmozgás okosórával vagy alkalmazással mérése szintén hasznos, és olyan motivációt nyújt, amely segít kitartani a célod mellett.
Szerezz egy társat, aki csatlakozik!
Az életmódváltás betartása önmagában is nehéz feladat. Csatlakozz egy csoporthoz, ahol nemcsak táplálkozási szakértők, edzők segítségét kérheted személyre szabottan, hanem hasonló célokért küzdő társakra is találsz, a barátokkal együtt pedig könnyebb lesz átjutnod a holtpontokon! Sokat segít, ha az életmódváltásban csatlakozik hozzád a partnered vagy barátod.
Ne sürgesd a változást!
Ne csüggedj, ha az új, egészséges életmódhoz való alkalmazkodás hosszabb ideig tart, mint vártad. Ahogy a rossz szokások is akár évekig tartottak, úgy a pozitív változás sem megy rögtön. Átlagosan 66 napra van szükség ahhoz, hogy egy új viselkedés szokássá váljon. Ha kitartasz, akkor az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás természetessé fog válni!