Szauna vagy gőzkabin? Mikor melyiket válasszuk?
A gőzkabin és a szauna egyaránt relaxáló hatású, fokozza a vérkeringést, erősíti a szív- és érrendszert, tisztítja és megújítja a bőrt, lazítja az izmokat. Mikor melyiket érdemes választani? Ebben próbálunk segíteni.
A szauna és a gőzfürdő közötti legnagyobb különbség, hogy a szauna száraz környezetet biztosít, míg a gőzfürdő párásat. Emellett a szaunában sokkal magasabb a hőmérséklet (kb. 80-90 °C) mint a gőzkabinban (38-48 °C), ám mivel az utóbbiban sokkal magasabb a páratartalom, az alacsonyabb hőmérsékletet is nagyon melegnek érezzük.
Fontos, hogy kezdőként bármelyik mellett döntünk is, mindkettőt célszerű lassan, lépésről lépésre bevezetni a mindennapjainkba. Első alkalommal csupán 5-10 percet tartózkodjunk a gőzkabinban vagy a szaunában, majd fokozatosan emeljük a bent töltött időt, ha azt tapasztaljuk, hogy bírja a hőséggel járó “terhelést” a szervezetünk. Az izzadás alatt sok vizet veszítünk, ezért a fontos a megfelelő hidratálásra odafigyelni.
Gőzkabin
A gőzkabin használata többezer éves múltra tekint vissza, közkedvelt és hasznos időtöltés. Az izzadást közel 100%-os relatív páratartalommal idézi elő, ezért nincs szükség nagyon magas hőmérsékletre.
A gőzkabinban az alacsonyabb hőmérséklet és magasabb páratartalom miatt a test lassabban melegszik fel, kíméletesebben izzaszt, így azok is szívesen használják, akik a finn szauna magas hőmérsékletét vagy száraz levegőjét nem viselik jól. Jótékony egészségügyi hatásai a szauna hatásaival megegyezőek:
- Kordában tartja és erősíti a szív- és érrendszer egészségét.
- Lazító hatása miatt akár edzés előtt is használható bemelegítésképpen, de izomláz esetén is nagyon hatásos.
- Kifejezetten ajánlott náthásoknak, mivel segít a légutak megtisztításában, a váladék felszakításában.
- Hasznos lehet allergia, asztma és egyéb légzőszervi problémák esetén.
- A nedves, meleg levegő nagyszerűen tisztítja a bőrt, tágítja a pórusokat, így a kozmetikumok is jobban ki tudják fejteni kedvező hatásukat, és a bőr mélyebb rétegeibe is bejutnak a hatóanyagok.
- A magas páratartalom jót tesz az idegrendszernek, ellazít, serkenti a regenerálódást, relaxációt.
Mivel a gőzfürdő megterheli a szervezetet, szív-és érrendszeri megbetegedés, magas vérnyomás, lázas állapot vagy gyulladásos betegség esetén kerülni kell!
Szauna
A hagyományos szaunák száraz meleg levegőt biztosítanak, általában 80-90 °C közötti hőmérsékleten. Az infraszaunának alacsonyabb a hőmérséklete, mint a finn szaunának, mégis jobban megizzadunk benne, mivel a kibocsátott hő a bőr mélyebb rétegeibe képes bejutni.
- A szauna elsősorban a szív- és érrendszer egészségéről gondoskodik. Rendszeres használata jelentősen csökkenti a szívroham, az agyvérzés, sőt a demencia kialakulásának kockázatát is.
- A szauna ideális az izomláz enyhítésére, elősegíti a keményebb edzések utáni felépülést.
- A szaunának is ismert bőrszépítő hatásai vannak, jótékony hatással van a narancsbőrre és a dehidratált bőrre.
- Jelentős hangulatjavító hatással bír.
Mellékhatásként leggyakrabban a szédülés és gyengeségérzet jelentkezhet. Ezek kivédésére különösen fontos, hogy szaunázás előtt és után is bőségesen fogyasszunk vizet vagy gyógyteát.
Ismert meglévő egészségügyi problémák esetén, mint a magas vérnyomás vagy szívbetegség, nem javasolt szaunázni, ugyanis jelentősen felpörgeti a pulzust. Ilyen esetben mindenképpen konzultáljunk a háziorvossal, kardiológussal.
Összefoglaló
Szaunázás és gőzfürdőzés esetén is fontos a fokozatosság és mivel mindkettő megterheli a szervezetet, 15 percnél tovább nem ajánlott benntartózkodni sem a szaunában, sem a gőzfürdőben. Mindkettő után javasolt a zuhanyzás általi fokozatos lehűlés, eleinte langyos vízzel, majd fokozatosan hidegebbel. Higiéniai szempontból is csak ezután javasolt a merülő fürdőt!
Akiknek száraz a bőre, azoknak a gőzkabin jobb választás, míg a zsíros a bőrűek inkább a szaunát válasszák, mert ha sokáig tartózkodnak a gőzben, az eltömítheti a bőr pórusait. Az ízületi problémákkal küzdőknek inkább a szauna javasolt, míg a légzési problémákra, hörghurutra, orrmelléküreg-gyulladásra és különböző allergiák kezelésére a gőz inhalálása kifejezetten jó hatású.