Üres fészek szindróma – Ha a gyerekek kirepülnek otthonról
Minden szülő életében eljön az a pont, mikor a gyerek elköltözik otthonról. Ez olyan mérföldkő, ami vegyes érzelmeket kelt. Hogyan nézzünk szembe az új életszakasszal?
Örülünk gyermekünk sikerének és büszkék vagyunk, hogy jól végeztük szülői feladatainkat, másrészt üressé válik a családi fészek, és az ezzel járó érzéseket férfiként is nehéz lehet kezelni.
Az üres fészek szindróma annak a szomorúsággal és veszteségérzéssel járó pszichológiai állapotnak a neve, melyet akkor érzünk, miután az utolsó gyermek is elhagyta a szülői házat. Ez gyakran szomorúsággal, szorongással és veszteségérzéssel járó állapot. Ugyanakkor az ellenkezője is igaz lehet: egyes szülők örömmel és megkönnyebbüléssel fogadják, hogy megszabadulnak a szülői kötelezettségek terhétől, büszkék arra, hogy gyermekük önálló életet kezd, és számukra is új lehetőségek nyílnak.
Az üres fészek szindróma nem betegség, de az egészségi állapotot befolyásoló tényezők közé tartozik.
Tünetek
Nem minden szülő éli meg ugyanúgy az üres fészek szindrómát, ám a leggyakoribb tünetek közé tartozik a szomorúság, gyász, magány, ingerlékenység, egyfajta reménytelenségérzés és motivációhiány. Súlyosabb esetben szorongás, depresszió és álmatlanság is társul ezekhez az érzésekhez.
Meddig normális reakció?
A legtöbb szülő körülbelül 2 hónapon belül alkalmazkodik az új helyzethez, ám a tünetek hosszabb ideig is tarthatnak, ha közben olyan más kihívásokkal is szembesülni kell, mint például pénzügyi vagy egészségügyi problémák vagy a saját szülő elvesztése. Az egyedülálló szülők számára különösen nehéz lehet az üres fészek szindróma, mert nincs ott a mindennapi érzelmi támogatást nyújtó partner. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a nagy felelősség alól való felszabadulás megkönnyebbülésként hat rájuk.
Teljesen természetes, ha szomorú vagy, mikor gyermeked kirepül a családi fészekből. Azonban ha hosszabb ideig úgy érzed, életed hasznos fejezetének vége, és/vagy olyan szomorú és levert vagy, hogy se barátokkal találkozni, se dolgozni, se szórakozni menni nincs kedved, akkor a gyermek kirepülésével járó depressziós reakciót minden bizonnyal kezelni kell.
Kérj segítséget!
Az üres fészek szindróma az apákat ugyanolyan súlyosan érintheti, mint az anyákat. Ráadásul a gyermek kirepülése általában egybeesik az anya menopauzájával, az andropauzával és életközépkori válsággal, ami komoly terhet jelenthet érzelmileg. Különösen nagy segítség lehet ilyenkor, ha a baráti körben vannak olyanok, akik már túl vannak az üres fészek szindrómán. Ha úgy érzitek, mindez túl sok, kérjetek segítséget!
Tartsátok a gyerekkel rendszeresen a kapcsolatot!
Akkor is közel maradhattok a gyerekhez, ha már külön él. Törekedjetek arra, hogy rendszeresek legyenek a látogatások, a telefonbeszélgetések, az e-mail váltások, a szöveges üzenetek küldése vagy a videóhívások.
Előfordulhat, hogy nemcsak Ti érzitek magatokat az új helyzetben kényelmetlenül, hanem a fiatal is. Lehet honvágya, lehetnek gondjai az egyetemi/főiskolai beilleszkedéssel. Sok fiatal küzd ilyen jellegű érzésekkel az első hetekben, de aztán az új barátok, kihívások, egyetemi programok feledtetik mindezt.
Új élet!
Gondolj arra, hogy gyermeked elköltözésével több időt és energiát fordíthatsz a párkapcsolatodra vagy a személyes érdeklődési körödre! Mindez segítheti az alkalmazkodást az új élethelyzethez. Minden bizonnyal számos olyan dolog van, melyet korábban szerettél volna kipróbálni, ám a gyermeknevelés mellett nem volt időd rá. Most itt az idő, kényeztesd magadat! Készíts egy bakancslistát ezekről a dolgokról, és sorban próbáld ki őket! Lehet, hogy régóta szeretnél megtanulni egy új nyelvet, kipróbálni egy új sportot, hobbit – nos, eljött a Te időd!
Maradj pozitív!
Emlékszel rá, mikor folyamatosan bömbölt a zene, és gyermeked folyton zajongott a barátaival, Te pedig azon tűnődtél, mikor lesz már nyugalom a házban? Hát most! Mihez szeretnél kezdeni? Olvasni? Gitározni tanulni? Ne feledd, életed fele még hátravan, itt az idő, hogy visszatalálj régi önmagadhoz, és megtervezd, mihez kezdj az új szabadsággal!
Kapcsolatépítés
Ha egyedülálló vagy, itt az idő, hogy bővítsd a baráti körödet. Amennyiben párkapcsolatban élsz, itt az idő, hogy újra felfedezzétek egymást, színesebb, boldogabb, meghittebb, szexisebb időszakot éljetek át. Menjetek el éjszakai randira, csatlakozzatok egy táncklubhoz, vagy egyéb olyan csoporthoz, mely tevékenységet mindketten élveztek.
Ha a gyermeked kirepülése arra ébreszt rá, hogy az évek folyamán mennyire eltávolodtatok egymástól, mennyire más nézeteket vallotok a legtöbb dologban, a kapcsolat még mindig megmenthető, ha azt mindkét fél őszintén akarja, és hajlandó keményen dolgozni érte. Ehhez azonban mindenképpen szakértő segítségre van szükség.
Új kihívások
Keress új kihívásokat! A gyerekmentes szabadsággal új esélyed lehet az újrakezdésre is. Fontold meg, hogy felszabaduló idődben részt veszel egy továbbképzésen, esetleg megtanulsz valami teljesen új dolgot, vagy saját vállalkozásba kezdesz.
Ez a kihívások időszaka. Semmi sem lesz már úgy, mint volt, de a más nem jelenti azt, hogy rosszabb lesz! Olyan dolgokat próbálhatsz ki, melyekről álmodni sem mertél volna gyerekek mellett!
Az élet egy nagy utazás, és a gyereknevelés csak egy szelete ennek. Itt az idő, hogy újabb lépést tegyél előre, újra a saját életedet éld!