Tudnivalók a herékről és a herék betegségeiről
A here szilva alakú, páros szerv, amely a herezacskóban helyezkedik el. Két fő szerepe a hímivarsejtek, azaz a spermiumok és a férfi nemi hormonok, ezek közül túlnyomórészt a tesztoszteron termelése.
A herék még az anyaméhben kezdenek kifejlődni az embrió hasüregében, majd innen a lágyékcsatornán vándorolnak át végleges helyükre, a herezacskóba. A herezacskó mellett közvetlenül elhelyezkedő, könnyen kitapintható mellékherék kanyargós csatornákból állnak, feladatuk pedig a hímivarsejtek tárolása. A mellékheréktől indul az ondóvezeték, ami a spermiumok útját biztosítja a prosztata mögött elhelyezkedő ondóhólyagba.
Említésre méltóak a herék úgynevezett Leydig-sejtjei, amelyek a tesztoszteron-termelés központját képezik.
Számos betegség vagy egészségügyi probléma érintheti a heréket
- fejlődési rendellenességek - Leggyakoribb a rejtettheréjűség, amikor az egyik vagy mindkét here hiányzik a herezacskóból, mert a fejlődése során a hasüregben vagy a légyékhajlatban reked.
- herecsavarodás - Ilyenkor az ondózsinór megcsavarodik, elvágva a herék vérellátását, akár azok elhalását is okozva.
- mellékhere-gyulladás vagy heregyulladás - Sok esetben kezeletlen húgycső- vagy prosztatagyulladás szövődményei, illetve gyakran szexuális úton terjedő betegségek (STI) okozzák.
- elsődleges hipogonadizmus - Ilyenkor a herék nem termelnek elegendő tesztoszteront.
- here vízsérv - A heréket körülvevő burokban található folyadék felszaporodik, ami a herék megnagyobbodását okozza, ami akár a mozgást is megnehezíti.
- here visszértágulat - Jellegzetesen féloldali herefájdalommal járó állapot, amely a fogantatást is megnehezítheti.
- hererák - Ritkább, ám az utóbbi időkben növekvő tendenciát mutató daganattípus, ami leginkább a fiatal felnőtteket érinti.
- heresérülés - Rendszerint herezacskó duzzanatot és nagyfokú fájdalmat okozhat, hiszen a herék külső behatásokra rendkívül érzékenyek
A here egészségének fenntartása érdekében rendkívül fontos a rendszeresen, kb. havonta végzett here-önvizsgálat. Az esetlegesen felfedezett elváltozások (csomók, méret- vagy állagbeli eltérések) orvosi kivizsgálást igényelnek, mivel számos állapot vagy betegség húzódhat meg a háttérben. Fontos továbbá, hogy mindenféle fájdalom vagy a megszokottól eltérő tünet esetén érdemes felkeresni egy szakorvost.