Rákmegelőzés: Ezekkel a lépésekkel csökkentheted a kockázatot!
Ma Magyarországon minden negyedik halálesetért valamilyen rák felelős, pedig egyszerű életmódbeli változtatásokkal a daganatos megbetegedések többsége megelőzhető! Íme, mire kell odafigyelni.
Fogyj le!
A felnőtt lakosság 65 százaléka túlsúlyos vagy elhízott, ami azért is veszélyes, mert a túlsúly bizonyítottan növeli a nyelőcső, a hasnyálmirigy, a vastagbél, a vese és a pajzsmirigy daganatos megbetegedéseinek kockázatát. A zsírsejtek ugyanis olyan anyagokat bocsátanak ki, melyek elősegítik a rákos sejtek növekedését.
Mozogj rendszeresen!
A rendszeres fizikai aktivitás csökkenti az elhízást, valamint az olyan hormonok szintjét, amelyek összefüggésbe hozhatók a rákkal (pl. ösztrogén vagy inzulin). A testmozgás emellett segít megelőzni a szív- és cukorbetegséget is.
Fogyassz kevesebb vörös húst!
A telített zsírok, feldolgozott-, pácolt- és vörös húsok fogyasztása növeli a vastagbél- és gyomorrák, valamint a prosztatarák kockázatát.
Egyél több zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát!
Ezek az élelmiszerek segíthetnek megelőzni a száj-, torok-, légcső- és nyelőcsőrák kockázatát. Ne feledd, hogy a táplálék-kiegészítők és vitamin készítmények nem nyújtják ugyanazokat az előnyöket, mint a teljes értékű élelmiszerek!
Naponta legalább 2 és fél csészényi gyümölcsöt és zöldséget kellene fogyasztani! Különösen hasznos a brokkoli, kelbimbó, káposzta, kelkáposzta és egyéb keresztesvirágú zöldségek, melyek védik a sejteket a rákot okozó DNS-károsodástól! Gyümölcsök közül részesítsd előnyben a bogyósokat, melyekről bizonyított, hogy sejtkárosodást akadályozó, rákellenes anyagot tartalmaznak!
Csökkentsd a cukorbevitelt!
A cukros ételek és italok rengeteg felesleges kalóriát tartalmaznak, növelik az elhízás, a gyulladásos megbetegedések, valamint a rák kialakulásának kockázatát.
Használj naptejet!
A nap káros ultraibolya sugárzása bőrrákot okozhat, amely az egyik leggyakoribb rákfajta. Különösen magas a kockázat azoknál, akik sok időt töltenek a napon. A legtöbb eset időben felismerve kezelhető és gyógyítható. A legalább 30-as fényvédő faktorral (SPF) ellátott naptej segít a védekezésben.
Oltasd be magad!
A humán papillómavírus (HPV) gyakran szexuális úton terjed, és évekig élhet a szervezetben anélkül, hogy bármilyen tünetet okozna. Bár leginkább arról ismert, hogy nőknél a méhnyakrákos megbetegedések fő okozója, de a pénisz, a végbélnyílás, a száj és a torok rákos megbetegedését is okozhatja.
A hepatitis B elleni oltás a májrákért felelős vírus ellen nyújt védelmet.
Kerüld a dohányzás minden formáját!
Minden egyes alkalommal, mikor beleszívsz a cigarettádba, 250 káros vegyi anyagot juttatsz a szervezetedbe, melyből mintegy 70 bizonyítottan rákot okoz! Nem csak tüdőrákot: a dohányzás 12 különböző rákbetegséggel hozható összefüggésbe, többek között a száj, a torok, a hangszalag, a hasnyálmirigy, a húgyhólyag, a méhnyak és a vese daganatával. Minél előbb szoksz le, annál jobb! Jó, ha tudod, hogy a passzív dohányzás is növelheti a tüdőrák kockázatát.
Csökkentsd az alkoholfogyasztást!
A túlzott alkoholfogyasztás növeli a száj, a gége, a nyelőcső, a máj és a vastagbél rákos megbetegedéseinek kockázatát. Tovább ront a helyzeten, ha dohányzol is, mert fokozza az alkohol okozta rákos megbetegedések kialakulásának veszélyét. Férfiaknak maximum napi két, nőknek pedig egy egység ital javasolt.
Tedd prioritássá a minőségi alvást!
A rossz és elégtelen alvás összefügg a súlygyarapodással, ami a rák kockázati tényezője.
Kerüld a mérgező vegyi anyagokat!
A rákkeltő vegyi anyagok károsítják a sejtek DNS-ét, növelik a rák kockázatát. Az azbeszt, a radon és a benzol olyan vegyi anyagok, melyekkel sokan kerülnek érintkezésbe a munkahelyen, míg a gyomirtók, műanyagok és bizonyos háztartási takarítószerek is növelik a kockázatot. Tudd, mi van az általad használt termékekben, és amikor lehet, válassz biztonságosabb alternatívát!
Vegyél részt a szűrővizsgálatokon!
A rendszeres önvizsgálat és rákszűrő vizsgálatok segíthetnek a rosszindulatú daganatok korai stádiumban történő felismerésében. Minél hamarabb észlelik a betegséget, annál hamarabb jutsz hozzá a megfelelő kezeléshez, ami növeli a gyógyulás esélyeit. Kérdezd orvosod, vagy nézd meg itt, hogy mely szűrővizsgálatokon érdemes részt venned!