Mit tegyél, ha a kamasz kizár az életéből?
Néha, még a legjobb szándékaink ellenére is előfordul, hogy kamasz gyermekeink bezárkóznak. Kérdezhetjük, mi történik velük, de csak egy szavas válaszokat kapunk, vagy teljesen figyelmen kívül hagynak minket.
Nem számít, miért távolodtak el tőlünk, fontos, hogy mindent megtegyünk a kapcsolat fenntartása érdekében. Íme hét dolog, amit segíthet ebben a helyzetben.
1. Őrizd meg a nyugalmad!
Amikor a kamasz pimasz vagy dühös, könnyű elveszíteni a türelmünket és rákiabálni, de az ilyen helyzetekben fontos, hogy higgadt maradj. Ne mondj vagy tegyél olyat, ami tovább növeli a távolságot köztetek. Ha a gyermeked kizár, vegyél egy mély levegőt, és igyekezz objektívan kezelni a helyzetet.
2. Biztosítsd róla, hogy még mindig hallgatod őt!
Bármi legyen is a konfliktus oka, ne hagyd abba a kérdezést. Kérdezd meg, hogy érzi magát, mi történik az életében. Lehet, hogy csak egyszavas válaszokat kapsz, de az, hogy kitartasz mellette, amikor alig kommunikál, erősíti benne a tudatot, hogy törődsz vele és ott vagy számára. Ha nem vagy biztos benne, hogy ezt érti, mondd el neki egyértelműen, hogy bármikor ott vagy, ha beszélni szeretne.
3. Közös étkezés
Ne engedd, hogy egy konfliktus miatt megszakadjon a családi étkezés hagyománya. Tudasd a tinivel, hogy elvárod, hogy az asztalnál legyen a családdal. Még ha csendes vagy rosszkedvű is, ragaszkodj hozzá, hogy veletek egyen. Az étkezés egyben lehetőség is arra, hogy újra kapcsolatot teremts vele.
4. Te kérj először bocsánatot!
Ha a frusztráció miatt olyat mondtál vagy tettél, ami megbántotta a tinédzsered, készen kell állnod a bocsánatkérésre. Nyeld le a büszkeségedet, és kérj bocsánatot, még akkor is, ha ő kezdte a konfliktust. Ez segít, hogy ő is megnyíljon feléd, és elmondja, mi zajlik benne.
5. Hívd el, hogy csináljatok valamit együtt!
Néha a legjobb stratégia az, ha változtatsz a helyzeten. Hívd el, hogy csináljatok valamit, amit szeret. Lehet, hogy kosárlabdázni mentek, videójátékot játszotok, vagy csak elmentek valahová közösen. Az ilyen tevékenységek segíthetnek neki érzelmileg újra megnyílni feléd.
6. Kérj segítséget!
Ha semmi sem működik, érdemes lehet másokat is bevonni. Beszélj a pároddal, nagyszülőkkel vagy más közeli rokonokkal, tanárokkal, edzőkkel. Mondd el nekik, hogy aggódsz a kamasz miatt, és nem tudod, hogyan segíthetnél neki. Ha veled nem akar beszélni, talán egy másik felnőttel nyitottabb lesz.
7. Légy türelmes!
Ha semmi sem segít, lehet, hogy türelmesen ki kell várnod, amíg a helyzet javul. Ez a legnehezebb stratégia, mert tehetetlennek érzed magad. Szeresd továbbra is a gyermekedet, és ne add fel. Lehet, hogy később az emlékezetében az marad meg leginkább, hogy soha nem mondtál le róla.