Mit árul el a kamasz testbeszéde?
A tizenévesek testbeszéde sajátos üzenetek halmaza, amelyet a szülőknek meg kell tanulniuk dekódolni. A kamaszok ugyanis nem mindig akarnak beszélni, de mindig mondanak valamit.
A testük jelzésein át finom utalásokat és betekintést nyújtanak abba, hogy valójában hogyan érzik magukat, és ami még fontosabb, mire van szükségük. Íme 7 dolog, amit kamasz gyermeked testbeszéde elárulhat:
1. Nem mond igazat
Az izgalom a nyugtalanság jele, amely általában a hazugsággal társul. A kezek és az ujjak mozgatása, morzsolgatása, a lábfej kopogtatása és a szemkontaktus kerülése, a távolba tekintés mind azt jelentheti, hogy a tinédzser megpróbál valamit elhallgatni, vagy épp füllent.
2. Feszült
Stresszes, ideges vagy feszült az a kamasz, aki gyorsan pislog vagy gyakran dörzsölgeti a szemeit. Ha ez korábban nem volt rá jellemző, talán annak a jele lehet, hogy valamilyen komoly problémával küzd, vagy valami fontos dolog miatt aggódik az iskolában, vagy a barátaival kapcsoaltban. Amikor fészkelődik egy tini, testsúlyát gyakran helyezi egyik lábáról a másikra, esetleg szaporább a légzése, az szintén utalhat arra, hogy valami miatt ideges.
3. Nem érdekli, amit mondasz
Ha a tini kerüli a szemkontaktust, az érdeklődés hiányát jelezheti vele. A szemek különben is árulkodóak, a pupillák például a hangulatáról mesélnek: ha az embernek valami nem tetszik, a pupillái általában szűkebbek. Ezek mellett a keresztbe tett lábak, az összekulcsolt karok, a hátradőlés és a testtel való elhajlás a beszélőtől mind utalhatnak érdektelenségre.
4. Érdekli
Ahogy a szemkontaktus hiánya azt jelzi, hogy egy tinédzser nem vevő egy témára (vagy épp megpróbál eltitkolni valamit), a valódi, hosszan tartó szemkontaktus érdeklődést mutat az iránt, amit a beszélő mond vagy csinál. Ha feléd hajol vagy a lábaival közvetlenül az irányodba mutat, amikor kommunikálni próbálsz vele, azzal non-verbális jelét adja az érdeklődésének.
5. Szégyelli magát
Nehéz ezt kimondani, sokszor nem is sikerül – még felnőttként sem. Ám őszinte megbánás jeleit mutatja az a tini, aki kerüli a szemkontaktust és beszélgetés közben lesüti a szemét. Ugyanerre utalhat, ha görnyedten, tőled elfordulva foglal helyet – testével üzenve azt, hogy megbánta, amit tett vagy mondott.
6. Szorong
Amikor szorongást érez egy tizenéves, gyakran a mellkasához tart valamit, ami azt jelentheti, hogy nem érzi magát védettnek, és megpróbálja megnyugtatni magát. Ha gyakran keresztbe teszi a karjait, miközben láthatóan diszkomfort érzés jeleit mutatja, valószínűleg valami miatt igencsak nyugtalan.
7. Dühös
Az ökölbe szorított kéz a düh biztos jele, különösen, ha a tinédzser megpróbálja elnyomni magában ezt az érzelmet. A szemek összeszűkülése és a lábbal való dobolás a padlón hasonlót jelent, ahogyan a sóhajtozás, a fogcsikorgatás és a kikerekedő szemek is mind arra utalhatnak, hogy valami igazán feldühítette a csemetédet.
Érdemes figyelni a kamaszok jelzéseit, mert akkor is nagyon sok mindent közvetítenek viselkedésükkel, amikor épp szóba sem akarnak állni velünk!