Milyen hatással van a dohányzás a férfi termékenységre?
Az köztudott, hogy a dohányzás káros az egészségre. Ám a cigarettában lévő méreganyagok nemcsak a tüdőre, hanem az egész szervezetre negatívan hatnak. Ez magában foglalja a termékenységi folyamatokat és a spermaminőséget is.
A dohányzás a spermiumok számának, mozgékonyságának (motilitás) csökkenésével és a spermiumok rossz alakjával (morfológia) függ össze. A férfiak dohányzása emellett a mesterséges megtermékenyítés (IVF) sikerességének csökkenését és megnövekedett vetélési kockázatot okoz.
A dohányzás hatása a sperma minőségére
Spermakoncentráció: Az ondófolyadékban található spermiumok száma körülbelül 23%-kal csökken a rendszeresen dohányzó férfiaknál.
Sperma DNS: A dohányosoknál magasabb számban fordul elő a sperma DNS-töredezettsége (fragmentációja). A DNS-sérült spermiumok megtermékenyítési-, embriófejlődési-, embrióbeültetési problémákhoz és megnövekedett vetélési arányhoz vezethetnek.
A spermium alakja (morfológiája): Dohányzók esetében gyakrabban fordulnak elő rendellenes alakú spermiumok, melyek rendszerint nem úsznak elég jól ahhoz, hogy eljussanak a petesejthez, így nem képesek megtermékenyíteni azt.
A spermiumok mozgékonysága: Dohányzó férfiaknál 13%-kal csökkent a spermiumok mozgékonysága. Ha a spermiumok nem tudnak megfelelően úszni, az gondot okoz a petesejt elérésében és a megtermékenyítésben.
A dohányzás meddőséghez vezet?
A sperma egészségének csökkenése nem feltétlenül jelent meddőséget, ám ha a férfi több olyan nehézséggel is küzd, amely a termékenységét negatívan befolyásolja, a dohányzással vélhetően nagyobb a meddőség kockázata.
Amikor a spermavizsgálati eredmények a meddőség határán vannak, a dohányzás abbahagyása olyan mértékben javíthatja a termékenységet, hogy sok esetben nincs szükség további termékenységi kezelésekre. Mivel csaknem 3 hónap a teljes spermaérési ciklus, ezért érdemes legalább 3 hónapot várni a dohányzás abbahagyása után, mielőtt újra próbálkoznátok a teherbeeséssel.
Rontja a mesterséges megtermékenyítés esélyeit is
A dohányzás jelentős hatást gyakorol a mesterséges megtermékenyítési folyamatok sikerességére is. In vitro fertilizáció (IVF) és intracitoplazmatikus spermium injektálás (ICSI) kezelések esetén is vizsgálták a dohányzó férfiak szerepét. A terhességi arány 22% volt azoknál a nőknél, akiknek partnerei dohányoztak, míg nemdohányzó partnerek esetén 38%-os sikerességi rátát mutattak ki. Érdemes tehát lemondani a dohányzásról, hogy növeld az esélyeiteket, ha éppen ilyen beavatkozás előtt álltok.