Jótanácsok apukáknak a várandósság idejére: második trimeszter
A második trimeszter általában a legkiegyensúlyozottabb időszak a kismamák számára. Ez azonban nem jelenti azt, hogy eseménymentes is: számos új változás és teendő vár Rátok.
13-14. hét
Az aprócska új élet ütemes növekedésnek indul, így ebben az időszakban már kívülről is látható jelei vannak a várandósságnak. A baba mérete ekkor egy kiwiével megegyező, és minden létfontosságú szervvel rendelkezik már.
Talán már Te magad is nagyon beleélted magad az új szerepkörbe. Még az is megeshet, hogy hasonló tüneteid jelentkeznek, mint a kismamának. Ez nem lehetetlen! Az apák kb. 50%-a tapasztalja ezt, nevén nevezve a Couvade-szindrómát, ami a terhességi tüneteket jelenti a leendő apukáknál, pl. kívánósság, fáradtság, émelygés. Nyugi, ez teljesen normális, és átmeneti.
15. hét
Találjatok nevet a gyermeketeknek! Segíts a párodnak, nézz utána a nevek jelentésének, írd össze a neked tetsző keresztneveket.
16. hét
Gyakran előfordul, hogy ingadozik a hangulatotok? Nem csoda – valószínűleg ellentmondásos érzelmek dúlnak Bennetek az izgatottságtól: "Alig várom, hogy lássam!", máskor meg az önbizalomhiánytól "Nem tudok semmit a babákról!". Beszéljétek meg közösen ezeket az új érzéseket, aggodalmakat. Barátkozz meg más szülőkkel is, akik megmutathatják, milyen is valójában az élet egy új jövevénnyel.
17. hét
A terhességi hormonok miatt gyakori az orrdugulás a kismamák körében. Ez akár alvásproblémákhoz is vezethet. Aggodalomra nincs ok, ez átmeneti jelenség. Ugyanakkor jó ötlet lehet beszerezni egy párásítót a hálószobába, ami segít megszüntetni az orrdugulást (bónuszként néhány hónap múlva a baba mellett is nagy segítség lesz).
18. hét
Kedveskedj a párodnak valami finomsággal! Egészséges és könnyű ételek közül válassz, a gyomorégés elkerülése érdekében kerüld a fűszeres fogásokat, és a szénhidrátban gazdag ételeket és a késő esti étkezést. Jó, ha tudod, hogy várandósság idején tilos a nyers hús, nyers hal vagy nyers tojás!
19. hét
Gyakrabban elérzékenyülsz, mint ezelőtt? Bizony, a férfiak hormonjai is másképp termelődnek ebben az időszakban: megváltozik az ösztrogénszinted és csökken a tesztoszteronszinted. Ez a természet eszköze, hogy közel tartson az otthonodhoz, és gondoskodó hangulatot teremtsen.
20. hét
A 18-20. héten történik a második fontos genetikai szűrővizsgálat. Ez a korábbinál sokkal részletesebb ultrahang megmutatja, hogyan fejlődik a kicsi. Kísérd el erre a vizsgálatra a partneredet, izguljátok végig együtt, és nézzétek meg a pocakban fejlődő kis életet.
21. hét
Eddig is tapasztalhatott apróbb mozdulatokat az édesanya, de kívülről a korai magzatmozgások még nem tapinthatók. Ettől a héttől már előfordulhat, hogy Te is érezheted, ha megmozdul a kicsi. Néhány tipp, ha lustálkodik a baba: a vércukorszint növeli a mozgás esélyét, ezért érdemes néhány falat sajttal vagy keksszel mozgásra bírni.
22. hét
Ne aggódjatok, hogy baja eshet a kicsinek, ha összebújtok. A baba védett az anyaméhben, és nem látja, nem érzi, mi történik. Kísérletezzetek új pozitúrákkal, ha kényelmetlenek a korábban kedveltek.
23-25. hét
A leendő babátok akkora, mint egy gránátalma. És azok az icipici fülek már érzékelik a külvilág hangjait. Kötődj új módon a babádhoz: tedd fel kedvenc nyugtató dalaidat, és játszd le őketrendszeresen. Így miután a baba megszületett, az ismerős dallamok jó eséllyel csillapítják majd a sírását.
26. hét
Ahogy a második trimeszter a végéhez közeledtek, érdemes a szülésről olvasgatni. Bőven van időtök így ráhangolódni és felkészülni a történésekre. Könyvek, online olvasmányok, szülésfelkészítő tanfolyamok és más szülők tapasztalatai mind jól jöhetnek.
27. hét
Ahogy nő a pocak, a bőr megnyúlik, szárazzá és viszketővé válik. Szerezz be a párodnak shea vajat vagy hidratáló krémet. Ha Te kened be esténként a babapocakot, az nagyon megnyugtató módja a partnered kényeztetésének.