Jótanácsok apukáknak a várandósság idejére: első trimeszter
A gyermekvárás, amikor egy párból néhány hónap alatt családdá váltok egy élményekkel teli út, amire közösen léptek rá. A várandósság során ugyan elsősorban a kismamáé a főszerep, mégis sokat tud hozzátenni a leendő édesapa is.
A terhességi hetek száma, mint ismeretes, összesen 40. Ezen az időszakon át más és más tennivalók, tünetek, kérdések merülhetnek fel, ami nemcsak a kismama számára lehet kihívás, hanem sok esetben Neked is.
1-4. hét
Nem, még nincs baba rögtön az első napon. Valójában az első négy várandóssági héten történik a megtermékenyülés. A varázslatos folyamatnak ennyire az elején igazából az a feladatotok, hogy tudatosan készüljetek életetek egyik legmeghatározóbb időszakára. Remek alkalom, ha eddig még nem tettétek meg, hogy az egészségtelen szokásoktól megszabaduljatok. Mindketten hagyjátok el a dohányzást! Étkezzetek egészségesen, mozogjatok rendszeresen, és szabaduljatok meg a lehető legtöbb stresszfaktortól.
5. hét
Az első izgalom itt várható: a terhességi teszt pozitívat mutat. Ekkor a leendő baba akkora, mint egy narancsmag. A kismama pedig már gyakran tapasztalhat olyan korai tüneteket, mint a fájó, érzékeny mellek és nagyfokú fáradtság. Segíthetsz abban, hogy hagyod őt annyit pihenni, amennyit csak szeretne.
6. hét
Az émelygés bizony sok kismama útitársa a következő hetekben. Van, akinél csak reggel, másnál egész nap fennáll a gyötrő érzés. Az üres gyomor fokozhatja a hányingert, ezért ügyelj rá, hogy legyen egészséges nassolnivaló (pl. teljes kiőrlésű keksz, granolaszelet) az éjjeliszekrényen. Néhány falat étel ébredés után akár meg is szüntetheti a hányingert.
7-8. hét
A kismamák szaglása ekkor egy vérebével vetekedhet, ami azt jelenti, hogy bármilyen erős szagtól rosszullét jelentkezhet. Hallgass rá, ha azt mondja az eddig imádott a parfümödre, hogy ne használd.
Sokaknak gondot okoz, hogy nem tudnak mindenféle ételt jóízűen elfogyasztani. Kérdezd meg, mit enne meg szívesen, és vásárolj be hazafelé egészséges finomságokból!
9. hét
Figyelemre méltó lehet ebben az időszakban a mellek és a mellbimbók méretének változása. A hormonok erősen dolgoznak, és bár számodra ez csábító lehet, tudd, hogy a mellek ekkor igen érzékenyek. Légy rá tekintettel, mert bizony még a gyengéd érintések sem mindig esnek jól ezen a héten.
10. hét
Kezdetét veszik a terhesgondozási feladatok. Ez azt jelenti, hogy a kismama a szülésig rendszeresen orvoshoz és védőnőhöz fog járni, különféle vizsgálatokra. Ha teheted, kísérd el néhány találkozóra. Ha ott vagy mellette, akkor betekintést nyerhetsz a testében végbemenő csodálatos változásokba. A legjobb az egészben, hogy lehetőség nyílik vele együtt megtapasztalni ezeket a fontos mérföldköveket. Az életed örökre megváltozik, amikor meghallod az első szívdobbanásokat.
11. hét
A hormonoknak köszönhetően felfokozódik a veseműködés. Ezt azt jelenti, hogy a párod nappal és éjszaka is többször megy pisilni. Gondoskodj éjszakai fényekről, hogy biztonságos út vezessen a fürdőig éjjel is.
12. hét
Sok leendő anyuka libidója átmenetileg csökken. A fáradtság, hányinger és puffadás mellett nem mindenkinek van ugyanannyi kedve a szexhez. Légy türelmes, próbálj most inkább más módon kapcsolódni hozzá. Filmezzetek például esténként egy jó kis nasi kíséretében.