Inkontinencia – A férfiaknál is gyakori!
A vizelet inkontinencia nem más, mint a vizelet véletlenszerű, akaratlan ürítése, mely gyakran egy háttérben meghúzódó egészségügyi probléma tünete.
Ma Magyarországon kb. 800 000 ember szenved valamilyen fokú inkontinenciában. Az érintettek negyede férfi, akik 90%-a nem fordul orvoshoz a panaszokkal.
A vizelettartási gondok bármely életkorban előfordulhatnak, s bár inkább az idősebbeknél tapasztalható, ennek ellenére semmiképpen nem tekinthető az öregedési folyamat természetes velejárójának. Bár az állapot frusztráló és kínos lehet, annak kiderítése, hogy mi okozza, segíthet megtalálni a módját a probléma kezelésének.
Mikor jelentkezhet inkontinencia?
- 1.A hólyag túl erősen vagy rosszkor szorít
- 2.A húgycső körüli izmok nem úgy működnek, ahogy kellene
- 3.A hólyag nem akkor ürül, amikor kellene, és ha túlságosan megtelik, vizeletcsepegés jelentkezhet
- 4.Valami blokkolja a húgycsövet
- 5.A húgyutak nem megfelelően alakultak ki
Mindezt okozhatja valamilyen háttérben meghúzódó egészségi állapot, vagy ha nemrégiben olyan műtéten estél át, amely befolyásolja a hólyagszabályozást.
Mi növeli a kialakulásának kockázatát?
A férfi inkontinencia kialakulásában számos életmódbeli vagy egészségügyi probléma állhat. A leggyakrabban közrejátszó tényezők az alábbiak:
- Az életkorhoz köthető fizikai változások (pl. hólyag izmainak gyengülése, prosztata megnagyobbodása)
- A húgyhólyag vagy húgycső sérülése
- Hólyagfertőzés
- Prosztatarák vagy hólyagrák sugárterápiája vagy műtétje
- Vizelethajtó vagy antidepresszáns gyógyszerek szedése
- Egyes betegségek, melyek károsítják a hólyag ürüléséért felelős idegeket.Ilyen az Alzheimer-kór, Parkinson-kór, Sclerosis Multiplex, stroke, diabétesz
- Elhízás
- Depersszió
- Dohányzás, alkoholfogyasztás
- Koffeintartalmú és/vagy szénsavas italok, erős fűszerek fogyasztása
Kiváltó okok
Prosztata megnagyobbodás - A prosztata az életkor előrehaladtával folyamatosan nő, így idővel jelentős akadályt tud képezni. Ilyenkor a húgyhólyag nem tud rendesen ürülni, a túltelítődés pedig a meggyengült záróizmokon át kis mennyiségű vizeletürítéssel vagy állandó csepegéssel, azaz túlfolyásos inkontinenciával jár.
Passzív életmód, elhízás – Az úgynevezett késztetéses inkontinencia kialakulásának leggyakoribb oka. A hirtelen jelentkező vizelési ingert a beteg nem tudja visszatartani, ami idő előtti vizeletvesztést okoz.
Köhögés, tüsszentés, nehéz tárgy emelése vagy sport – A stressz inkontinencia valamilyen fizikai terhelés következtében jön létre, ami megterheli a medencefenék izmait és akaratlan vizeletszivárgást okoz.
Idegrendszeri betegség – Az agyi károsodás vagy gerincvelő sérülés hatására a beteg nem tudja a hólyagműködést szabályozni, ami akaratlan, azonnali vizeletürítéssel, reflex inkontinenciával jár.
Mikor fordulj orvoshoz?
Ideje orvoshoz fordulni, ha:
- 1.Sokkal többet kell mosdóba menni, mint máskor, és gyakran nem tudod visszatartani a vizeletet, amíg ki nem jutsz a WC-re
- 2.Vizeletszivárgást tapasztalsz amikor tüsszögsz, köhögsz vagy akár csak felállsz
- 3.Véletlenszerű időpontokban szivárog a vizelet, még akkor is, ha nem köhögtél vagy tüsszentettél
- 4.Gyenge vizeletsugár
- 5.Erőlködni kell a vizeletürítéshez
- 6.Fáj a vizelés
- 7.Nyomásérzés az alsó hasban