Így segíts a gyereknek a válás feldolgozásában! 10 tipp
Egy válás a család összes tagjának trauma, és függetlenül attól, hány éves, hatással van a gyerekekre is. Számukra talán még nehezebb megérteni és elfogadni, hogy a család széthullott.
Íme néhány tipp, hogyan segíthetünk nekik könnyebben megbirkózni a változásokkal.
Bármilyen korú is a gyerek, érzi, ha valami nincs rendben. Ezért fontos, hogy nyitottak és őszinték legyünk vele, még ha nem is könnyű ebben a helyzetben. Ahhoz, hogy segíts neki átvészelni ezt a nehéz időszakot, először meg kell értened, mit érez.
Hogyan érinti a gyerekeket a válás?
A gyerekek számára a válás megrázó élmény. Egyes gyerekek magukat hibáztatják a házasság felbomlásáért, és gyakran dühöt, szorongást vagy bűntudatot éreznek. Nem ritka ilyenkor a viselkedésváltozás, vagy a tanulmányi teljesítmény romlása. Ha gyermeked hosszabb távon sincs jól lelkileg és/vagy testi tüneteket (fejfájás, hasfájás, fáradtság) is produkál, szakember segítségét kell kérni!
Hogyan segíthetsz gyermekednek megbirkózni a válással?
Vegyél részt az életében!
Fontos, hogy gyermeked tudja, Te továbbra is nagyon szereted őt. Figyelj arra, hogy rendszeresen jusson idő közös tevékenységekre, beszélgetésre és minőségi együtt töltött időre! Legyetek együtt minél többet – ez segít neki abban, hogy feldolgozza az érzéseit és a helyzet ellenére is biztonságban érezze magát.
Fontos a közös szülői szerepvállalás!
Beszéljétek át, hogy a jövőben kinek milyen szerep jut a gyermeknevelésben és hogyan tudtok a válás ellenére szülőként továbbra is együttműködni. Az esetleges problémákat közvetlenül a volt partnereddel beszéld meg, ahelyett, hogy a gyerekkel üzengetnél neki! Ne feledd: amikor a szülők veszekednek, a gyerek hajlamos önmagát hibáztatni a kialakult helyzetért!
Hagyd, hogy magától meséljen!
Fontos, hogy gyermeked merje élvezni a másik szülővel és annak új partnerével, családjával töltött időt. Jó, ha tudja, bármi is történt kettőtök között, azt szeretnéd, hogy továbbra is szeresse az anyukáját. Ha tőle érkezik hozzád, ne faggasd, legyen elég annyi, hogy jól érezte-e magát? Hagyd, hogy magától mesélje el mi történt vele!
Ne gyalázd, hibáztasd a másik szülőt és/vagy annak új partnerét a gyerek előtt!
Ha becsmérlően nyilatkozol a másik szülőről, azzal arra kényszeríted, úgy érezze, egyet kell értenie veled. Még véletlenül se mondd neki, hogy “olyan vagy, mint anyád!”
Kommunikálj őszintén!
Gyermeked megérdemli, hogy tudja az igazat arról, miért váltok el, de csak az ő szintjének megfelelő mélységig. Tervezzétek meg előre, hogyan mondjátok el a döntést neki, lehetőleg együtt, hogy mindkettőtöktől bátran kérdezhessen!
Segíts neki kifejezni az érzéseit!
Bátorítsd, hogy legyen őszinte, és bátran mondja el az érzéseit. A válás feldolgozása hosszú folyamat, de fontos, hogy tudja: nem az ő hibája, és normális, ha dühöt, haragot, depressziót vagy szorongást érez. Ezeknek azonban idővel fokozatosan el kell múlniuk. Nem baj, ha időnként azt látja, hogy anya/apa szomorú, mert így ő is bátrabban kimutathatja, amit érez.
Magyarázzátok el, milyen változásokra számíthat!
A változás nehéz. Nyugtassátok meg, hogy bár lesz némi változás a napi rutinban, bizonyos szabályokban, ezekhez mindannyian tudtok majd alkalmazkodni és beilleszthetőek az új életbe.
Légy következetes!
Tartsd be a napi rutint és legyenek szabályok! Sok szülő attól fél, ha nem enged meg mindent, akkor a gyerek megutálja, vagy a másik, engedékenyebb szülő lesz a kedvenc. Az új, közösen hozott szabályok következetes betartásával mindenki kevésbé sérül. Ez a gyereknek is nyugalmat és stabilitást ad, amikor az élete más területein változások történnek.
Figyelj magadra!
Szánj időt saját magadra! Válás esetén különösen igaz a mondás, miszerint a gyerek akkor van jól, ha a szülő is! Találj produktív módot arra, hogy megbirkózz a helyzettel, vezesd le a stresszt sportolással, barátokkal való kapcsolattartással vagy naplóírással! Ha úgy érzed, nem boldogulsz, tudd, segítséget kérni nem szégyen! Csatlakozz egy támogató csoporthoz, vagy fordulj szakemberhez! Ha rendezed a saját érzelmeid, az a gyerekre is pozitívan hat.
Figyelj arra, hogy gyermeked ne kerüljön a partner szerepébe!
Ne használd a gyereket se érzelmi támasznak, se fegyvernek a másik szülő ellen! Nagyon könnyen kialakulhat benne az úgynevezett lojalitás konfliktus, amikor nem tudja, melyik szülőhöz legyen lojális, melyiket szeresse jobban? Gyakori eset az is, hogy valamelyik szülő fájdalmának enyhítése céljából megpróbál azonosulni vele és az érzéseivel, ami hosszú távon igen káros, sőt, kihat nemcsak a másik szülővel való kapcsolatára, de a saját jövendőbeli társas viszonyaira is!
+1 Megfontoltan vezesd be az új partnert a gyermek életébe!
Fokozatosan mélyítsd el az új partnereddel való kapcsolatát. Fontos, hogy gyermeked lássa, hogy a szülei - habár egymástól külön - de tudnak boldogok lenni és nem félnek újra elköteleződni!
Ha úgy látod, a gyermekedet túlterheli a válás, kérj szakmai segítséget! Egy tanácsadó vagy terapeuta megnyugvást nyújthat neki és neked is, segítve a lelki gyógyulást!