Így kerüld el a nyaralás utáni depressziót!
A nyaralás utáni depresszió tudományosan alátámasztott jelenség, s bár szerencsére nem súlyos depresszió, inkább lehangolt állapot, de komolyan kell venni.
Hazaérve a szürke hétköznapokba sokan rosszkedvűek és motiválatlanok, alvászavarral, koncentrációs problémákkal és feledékenységgel küzdenek. Az elmúlt napok, hetek élményeiből visszatérve az átlagos hétköznapokba nem ritka a lehangoltság, a fontos döntések halogatása, az unalom és a nyugtalanság váltakozása. Összeszedtünk néhány tippet, amivel megelőzhető vagy enyhíthető a nyaralás utáni depresszió.
Legyen idő a visszazökkenésre!
Jó, ha sikerül úgy időzíteni a szabadságot, hogy a nyaralásból visszatérve legyen egy plusz nap a visszaállásra és ne kelljen egyből munkába állni! Legyen idő nyugodtan kipakolni, a hűtőt feltölteni, visszazökkenni a szürke hétköznapokba.
Készíts listát!
Tervezd meg a teendőid, gondold át azok fontossági sorrendjét, amik rád várnak hazaérkezés után! Ezzel elkerülhető, hogy egyszerre zúduljon rád minden, s úgy érezd, a szabadság alatt feltöltött energiaraktárad rögtön le is merül.
Legyen rend
Rendetlenségbe hazaérni lehangoló, ám ha már nyaralás előtt lecseréled az ágyneműt, tiszta törölközőt teszel a fürdőszobába, és új könyvet az éjjeliszekrényre, a hazatérés inkább „Üdvözöljük itthon” érzését kelti.
Vissza a régi rutinhoz!
Állítsd vissza belső órád a megszokott, mindennapi rutinhoz! Az első munkanap előtt feküdj le időben, aludd ki magad!
Tényleg pihenés legyen
Bár csábító, hogy minden percet valamilyen kalanddal és tevékenységgel töltsünk ki – különösen, ha rég nem nyaraltunk – bizonyított, hogy a nyaralás utáni jó közérzet sokkal tovább tart, ha valóban pihentető a vakáció. Persze az, hogy kit mi tölt fel, egyénenként változik.
Legyen mit várni
Még utazás előtt tervezzünk meg egy olyan programot, amire érdemes lesz várni, amikor visszatérünk! Nem kell drága eseménynek lennie, lényeg, hogy örömet okozzon! Ez emlékeztet arra, hogy nem kell lemondani a szórakozásról csak azért, mert az utazás véget ért.
Méregtelenítés
Nyaraláskor hajlamosak vagyunk sokáig fennmaradni, alkohollal, finom ételekkel és desszertekkel kényeztetni magunkat. Egy „méregtelenítés” segíthet abban, hogy jobban érzzük magunkat fizikailag és mentálisan is. Koncentráljunk a teljes kiőrlésű gabonafélékből, friss zöldségekből és gyümölcsökből, halakból és olajos magvakból álló fogásokra, melyek kedvezően hatnak a hangulatunkra is.
Új szokás
Az utazás egyik célja új kultúrák megismerése, így nem csoda, ha olyan szokással is találkozunk, amit haza szeretnének hozni. Lehet, hogy az út nyelvtanulásra ösztönöz, vagy próbáljuk az ott tapasztalt ízeket a mindennapokba visszacsempészni. Lehet, hogy az öltözködési szokások tetszenek meg, vagy egy új sportág, amit a nyaraláson próbáltunk ki. Érdemes átgondolni, hogyan lehet az élményeket a jelenlegi életünkbe beépíteni. Ez segít felülkerekedni a nyaralás utáni depresszión.
Irány a szabadba
Nyaraláskor többet vagyunk jó levegőn, a szabad ég alatt. Folytassuk ezt egy-egy piknik, közös sportolás vagy nagyobb séták formájában! Ha figyelünk az egészségünkre, könnyebb elillan a rosszkedv is.
Ha nem javul a helyzet
Néhány napnyi rosszkedv normális a nyaralás után, de ha ez nem javul huzamosabb idő után sem, érdemes felkeresni egy szakembert. Egy-két terápiás ülés segíthet visszarázódni a hétköznapokba, de az is lehet, hogy komolyabb probléma húzódik a háttérben! A depresszió súlyos egészségügyi állapot, és segítséget kérni nem szégyen, hanem az öngondoskodás jele, ami fontos a gyógyulás szempontjából!