Így fokozható a férfi termékenység
Minden hatodik párnál előfordulnak termékenységi nehézségek vagy problémák, s becslések szerint az esetek közel felében a férfi partnernél keresendő az ok.
Bár a meddőség nem mindig kezelhető, a termékenység általában javítható egészséges táplálkozással, étrend-kiegészítőkkel és egyéb életmódbeli stratégiákkal. Az, hogy nálad mi működik ezek közül, a termékenységet gátló okoktól is függ. Ám azt ne feledd, hogy a termékenység általában kéz a kézben jár az általános egészségi állapottal: emiatt minden, ami hozzájárul az egészségedhez, jó eséllyel növeli a nemzőképességet is.
10 tipp a termékenység és a spermiumok számának, minőségének javítására
1. Szabadulj meg a súlyfeleslegtől: A túlsúly közvetlen oka is lehet a meddőségnek, mivel a hormonális egyensúlyt, így a normális spermatermelődést is megzavaró hormonok termelődését okozza. Jó tudni, hogy a fogyókúrás készítmények többsége is befolyásolja a hímivarsejtek fejlődését, így jobb ezeket kerülni.
2. Fontos a rendszeres testmozgás: Amellett, hogy segít elérni és fenntartani az ideális testsúlyt, jót tesz az általános egészségnek. Ezen kívül a rendszeres mozgás növelheti a tesztoszteronszintet, így javíthatja a termékenységet.
3. Kerüld az alkoholfogyasztást és dohányzást: A túlzott alkoholfogyasztás csökkentheti a tesztoszteronszintet és ronthatja a sperma minőségét, míg a dohányzás károsítja a hereműködést és lassítja a spermiumokat.
4. Aludj eleget és csökkentsd a stresszt: A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez, és a sperma minőségét is javítja. A stressz és a kiégés összefüggésbe hozható a merevedési zavarokkal és a spermiumok minőségének csökkenésével is. A tartós stressz megemeli a kortizolszintet, ami negatívan befolyásolhatja a tesztoszteronszintet.
5. Kerüld a túlzott hőhatást!: A heréket érő magas hőmérséklet károsítja a spermiumokat. A forró fürdő, szaunázás, vagy bármilyen hosszan tartó hőhatás, például a laptop ölből történő használata vagy a mobiltelefon nadrágzsebben hordása negatívan hat a spermiumokra. Viselj laza ruházatot, és válassz olyan sportot, amely minimalizálja a herék hőterhelését.
6. Antioxidánsok: Az antioxidánsban gazdag ételek javítják a termékenységet. Ilyen például a dió, bogyós gyümölcsök, cékla, zöld tea, fokhagyma, alma. A természetes antioxidáns források mellett hatékonyak az olyan étrend-kiegészítők is,mint a Q10 koenzim, ami javítja a sperma minőségét.
7. Figyelj a folsav-bevitelre: Férfiaknál az alacsony folsavszint negatívan befolyásolja a sperma minőségét.
8. Nélkülözhetetlen a D-vitamin: A D-vitamin-hiányos férfiaknál nagyobb valószínűséggel alacsony a tesztoszteronszint is. Napi 3000 NE D3-vitamin 1 éven keresztül történő szedése körülbelül 25%-kal növeli a tesztoszteronszintet.
9. Megfelelő cinkbevitel: A cink nélkülözhetetlen ásványi anyag, amely nagy mennyiségben megtalálható az állati eredetű élelmiszerekben. A megfelelő cinkbevitel a férfiak termékenységének egyik alapköve. A cinkhiány alacsony tesztoszteronszinttel, rossz spermaminőséggel és a férfi meddőség fokozott kockázatával jár.
10. D-aszparginsav (D-AA): A D-AA egyfajta aminosav, amely étrend-kiegészítő formájában is elérhető. A D-AA főként bizonyos mirigyekben, például a herékben, valamint az ondóban és a spermasejtekben van jelen. Rendszeres alkalmazása segíthet a a spermiumok számának és mozgékonyságának, valamint a tesztoszteronszint növelésében, mely férfi nemi hormon alapvető szerepet játszik a férfi termékenységben.
Ha az életmódbeli változtatások ellenére egy évnyi rendszeres próbálkozás mellett is eredménytelen a fogantatás, érdemes orvoshoz fordulni az esetleges háttérben meghúzódó okok felderítése érdekében.