Idősebb férfiak és öngyilkosság: Amit tudni érdemes
Az idősödés számos kihívást hoz magával, amelyek a fizikai és mentális egészségre egyaránt hatással lehetnek és súlyos esetben növelik az öngyilkossági gondolatok kockázatát is.
Miért nagyobb az idősebb férfiak öngyilkossági kockázata?
Az idősebb felnőttek körében az öngyilkosság kockázata lényegesen magasabb, mint a fiatalabb korosztályokban. Ennek hátterében az idősebb felnőttek által tapasztalt, feldolgozatlan veszteségek állnak. Ezek közé tartozik a fizikai funkciók csökkenése, a kognitív hanyatlás, a társas kapcsolatok elvesztése, a pénzügyi stabilitás megingása és az általános jólét romlása.
Az öngyilkosság kockázati tényezői idősebb korban
Mentális betegségek - Az öngyilkosságot elkövetők közel fele küzd valamilyen mentális betegséggel, depresszióval, ám sok esetben ezek a betegségek kezeletlenek maradnak.
Egészségügyi problémák - Az idősödéssel együtt járó fizikai egészségügyi problémák, mint a fájdalom és a szervek működésének romlása, jelentős kockázati tényezők lehetnek, különösen, ha valaki gyógyíthatatlan beteg és tart a fájdalomtól, kiszolgáltatottságtól. A kognitív hanyatlás és a demencia is növeli az öngyilkosság kockázatát.
Gyász és veszteség - Az életkor előrehaladtával egyre valószínűbb, hogy több veszteséget élünk meg, beleértve a házastárs, szülők, testvérek és barátok elvesztését. A gyász és magány hozzájárulhat a depresszió kialakulásához.
Nyugdíj - A munka elhagyása, amely korábban értelmet és célokat adott, szintén komoly mentális és érzelmi stresszt okozhat. A nyugdíjazás utáni első hónap különösen kritikus időszak lehet.
Pénzügyi nehézségek - A pénzügyi bizonytalanság szintén hozzájárulhat a depresszióhoz és az öngyilkossági gondolatokhoz.
Magány - A fent említett tényezők mindegyike fokozhatja a magány és elszigeteltség érzését, ami tovább növelheti az öngyilkossági kockázatot, különösen azoknál a férfiaknál, akik egyedül élnek.
Az öngyilkosság jelei idősebb felnőtteknél
Az öngyilkosság jelei idősebb korban eltérőek lehetnek. A depresszió nem mindig jelentkezik nyilvánvaló szomorúság formájában, mint a fiatalabbaknál. Gyakran inkább a társadalmi visszahúzódás, a közömbösség és az érdektelenség jellemzi.Figyeljünk az alábbi jelekre:
Társadalmi visszahúzódás - Ha valaki elveszíti az érdeklődését a korábban kedvelt tevékenységek iránt, vagy kerüli a barátokat és családtagokat, az figyelmeztető jel lehet.
Orvosi előírások elhanyagolása - A gyógyszerek elhagyása, az orvosi időpontok kihagyása vagy a kezelés elutasítása szintén aggodalomra adhat okot.
Tárgyak elajándékozása - A személyes tárgyak vagy jelentős összeg elajándékozása, komoly figyelmeztető jelek lehetnek.
Megjelenés változása - Ha valaki elhanyagolja a megjelenését, például nem törődik többé az öltözködéssel vagy a személyes higiéniával, az is jelezheti, hogy valami nincs rendben.
Mit tehetünk, ha öngyilkossági veszélyt észlelünk?
Ha valaki öngyilkossági gondolatokat oszt meg velünk, vagy aggódunk a viselkedése miatt, ne habozzunk cselekedni és segítséget kérni!
Összegzés
Az idősödés különleges kihívásokat hoz magával, és fokozhatja az öngyilkossági kockázatot. Fontos, hogy odafigyeljünk a figyelmeztető jelekre, és ne féljünk segítséget kérni vagy felajánlani azt szerettünknek. Az öngyilkosság megelőzhető, ha időben felismerjük a jeleket, és megfelelő támogatást nyújtunk.