Férfi meddőség – Amit érdemes tudni
Minden ötödik meddő párnál a férfinál keresendő a meddőség oka. Körülbelül minden harmadik meddő pár esetében férfi és női tényezők együttesen játszanak közre.
Mi okozza a férfi meddőséget?
A férfiak meddőségének hátterében olyan problémák állnak, amelyek a spermatermeléssel vagy a spermiumok mozgásával állnak összefüggésben.
A spermával kapcsolatos problémák a következők:
- Azoospermia (amikor az ondó nem tartalmaz hímivarsejtet)
- Oligospermia (a normálisnál alacsonyabb spermiumszám az ondóban)
- Rendellenes alak (ami befolyásolja a spermium azon képességét, hogy megtermékenyítse a petesejtet)
- Gyenge mozgékonyság (ami befolyásolja a spermiumok úszási képességét)
Ezeket a következők okozhatják:
- Genetikai betegségek, mint például a Klinefelter-szindróma
- A herét érintő állapotok, betegségek, pl. varicocele, heregyulladás vagy -sérülés
- Súlyos betegség vagy fertőzés
- Néhány gyógyszer
- Le nem ereszkedett herék
- Rendellenes hormonális működés
- Tesztoszteron terápia
- Elhízottság
- Életkor
- Túlzott alkoholfogyasztás
- Dohányzó életmód
- Magas hőmérsékletnek való kitettség (például szauna vagy munkahelyi expozíció)
Az ejakulációs problémák és a merevedési zavarok szintén lehetnek a férfi meddőség okai. A rákkezelés bizonyos típusai úgyszintén befolyásolhatják a férfiak termékenységét. Az ilyen kezelések előtt lehetséges a spermaminta gyűjtése és tárolása, így az egészséges spermiumok in vitro megtermékenyítéshez (IVF) használhatók.
Hogyan diagnosztizálható a férfi meddőség?
A férfiak termékenységének vizsgálatát a pár meddőségének vizsgálatának kezdetén, a női partner termékenységének vizsgálatával egy időben ajánlott elvégezni. A férfi meddőség diagnosztizálásához spermamintát elemeznek, hogy megvizsgálják a spermiumok számát, méretét és alakját, valamint mozgásukat. A hormonszint mérésére vérmintát vehetnek. Szükséges lehet emellett az esetleges fertőzések kivizsgálása vagy a herék ultrahangos vizsgálata. Egyes esetekben sor kerülhet biopsziára, ami a herékből vett szövetminta segítségével adhat választ a termékenységi problémára.
Megküzdés az érzelmekkel: a folyamat része, de nem könnyű
Amikor a termékenységi vizsgálatról van szó, természetes, ha egy férfi zavarban, kényelmetlenül és szorongva érzi magát. Úgy érezheti, hogy mindez megkérdőjelezi férfiasságát.
A diagnózisra adott érzelmi reakció személyenként változik. Depressziót és szorongást tapasztalhatsz, gyakori a kudarc- és veszteségérzet, és az alacsony önbecsülés. Ezek az érzések többnyire ingerlékenységként, haragként, visszahúzódásként vagy szomorúságként törnek felszínre. Előfordulhat, hogy a meddő férfiak nehezen tudják elmondani, min mennek keresztül. Segíthet, ha támogatást keresel egy termékenységi specialistán, terapeután, támogató csoportokon keresztül, valamint nyíltan kommunikálsz a barátokkal és a családdal.
Mit lehet tenni?
A férfi meddőség kezelése a kiváltó októl függ. Életmódváltásra, egyes fennálló egészségügyi állapotok kezelésére vagy műtétre lehet szükség. Ha ezek nem járnak sikerrel, lehetséges, hogy az asszisztált reprodukciós technológiát (ART) alkalmazzák a fogamzás elősegítésére.
Fontos, hogy partnereddel őszintén beszéljetek a fizikai, érzelmi és pénzügyi tényezőkről. Amikor a meddőségről beszéltek, válasszatok olyan időpontot, amikor nem érzitek magatokat különösebben sebezhetőnek, stresszesnek vagy kényelmetlenül. Kerüljétek a hibáztatást, és csapatként közelítsétek meg a meddőség problémáját.