Fegyelmezési alternatívák az elfenekelés helyett
A szülői szerep kihívásokkal teli, különösen a fegyelmezés terén. Sokan még mindig a verést tartják hatékonynak, pedig ez hosszú távon antiszociális viselkedést vagy mentális zavarokat okozhat.
Szerencsére számos pozitív fegyelmezési módszer létezik, amelyek hatékonyak és támogatják a gyerekek fejlődését.
Változtasd meg a helyzetet
Mielőtt a gyerek a szekrényből pakolna, zárd be az ajtót. Ha egy játék miatt civakodnak, vedd el a játékot. Sokszor a helyzet megváltoztatása elegendő a viselkedés megváltoztatásához, és elkerülhetővé válik a komolyabb büntetés.
Készülj fel előre
Ha olyan helyre mész, ahol a gyerek unatkozhat, vigyél magaddal játékot és harapnivalót is, hogy megelőzd, hogy nyűgössé váljon. Ha a fáradtság gondot okozhat, szundítson egyet, mielőtt elindultok. Jobb megelőzni a rossz viselkedést, mint utólag kezelni azt.
Állíts fel szabályokat
Fontos, hogy legyenek szabályok otthon. Minél jobban megérti mindenki a szabályokat és azok következményeit, annál könnyebb lesz a család élete. Légy rugalmas, különösen az idősebb gyerekekkel, de a következetes szabályok és büntetések szükségesek a harmonikus családi élethez.
Légy következetes
Ha az a szabály, hogy a gyerekeknek meg kell mosniuk a kezüket vacsora előtt, győződj meg róla, hogy minden alkalommal így történik. A szabályok csak akkor működnek, ha következetesen betartatják őket. A gyerekeknek tudniuk kell, hogy a szabályok nem változnak, és a következmények sem.
Mindenkinek meg kell értenie, hogy a viselkedésnek következményei vannak. Legyen az televízió megvonás, mobiltelefon elvétele vagy több házimunka, a gyerekeknek tudniuk kell, hogy a szabályszegésnek ára van. Nem kell folyamatosan erre emlékeztetni őket, hagyd, hogy a büntetések magukért beszéljenek.
Néha jobb, ha nem reagálsz
Igen, a rossz viselkedés figyelmen kívül hagyása is lehetőség. Ez különösen jól működhet a kisebb gyerekeknél, ha hisztiznek. Amikor figyelmen kívül hagyod a viselkedését, azzal azt üzened neki, hogy "Ez nem fog működni."
Adj neki időt gondolkodni
Ez hasznos, hatékony eszköz. A jó szabály az, hogy a gyermek minden egyes életévére egy perc jut, amikor csendben kell maradnia egy székben. Ne lépjen kapcsolatba a gyerekkel, amíg a büntetés tart. Amikor véget ér, zárd le a dolgot, és ne hozd fel újra.
Tarts szünetet Te is
Ha úgy érzed, hogy mindjárt felrobbansz, bízd a helyzetet egy másik felnőttre, hívd fel egy barátodat, vagy számolj el tízig. Adj magadnak időt, hogy megnyugodj, és higgadtan tudd kezelni a következő helyzetet.
Tereld el a figyelmét
Ez jó módja annak, hogy kiigazítsd a nem kívánt viselkedést. Ha például veszekedni vagy verekedni kezdenek, vidd ki a szabadba vagy át a másik szobába.
Légy együttérző és világos
Beszélj a rosszul viselkedő gyerekkel nyugodtan, érthetően és megértőn. A fegyelmezés során nézz a szemébe, és mondd el neki, mit vársz el tőle, valamint milyen következménye lesz annak, ha nem engedelmeskedik. Ugyanakkor mutasd ki azt is, hogy a viselkedése ellenére is szereted őt. Ennek nagyszerű módja, ha megöleled.
Ne félj tárgyalni
Különösen az idősebb gyerekek esetében segíthet mindenkinek, ha elég rugalmasan tudok tárgyalni a fegyelmezésről és a büntetésekről. A gyerek bevonása a döntések meghozatalába növeli az erkölcsi ítélőképességét. Egy dacos kisgyereknél azonban ez nem működik.