Depresszió: Férfiaknál mások a tünetek!
A depresszió minden nyolcadik férfit érint élete során, mely azonban gyakran rejtve, vagy kezeletlen marad.
Az időben történő felismerés és segítségkérés létfontosságú, mivel a betegség hosszú távon tragikus következményekkel járhat az egyén és környezete számára.
A levertséggel, céltalansággal, örökös negativitással és szomorúsággal járó depresszió modern világunk egyik legelterjedtebb betegsége. Szégyenérzetük, büszkeségük és a „férfias viselkedés” kulturális nyomása miatt azonban a férfiak gyakran egyedül próbálnak megbirkózni problémáikkal, így depressziójuk kezeletlen marad. Ez pedig magasabb öngyilkossági arányhoz és gyakoribb megbetegedésekhez vezet náluk.
Férfiakra jellemző tünetek
A férfiak depressziója másképpen nyilvánul meg, mint a nőké. A betegek gyakran próbálják a feszültséget környezetükön levezetni, ami jelentkezhet verbális vagy tettleges agresszivitásban is. A férfi depresszió fő tünetei:
- fokozott ingerlékenység
- türelmetlenség és csökkenő önkontroll, dühkitörések
- a családi vagy baráti összejövetelek kerülése, vagy épp ellenkezőleg, felszínes és gyakran cserélődő kapcsolatok
- verbális vagy tettleges agresszivitás a partner és/vagy gyerekek felé
- szerencsejáték, alkohol, drog használata
- étkezési rendellenesség
- vakmerőség (pl. veszélyes vezetés, védekezés nélküli szex, agresszivitás)
- tartós rosszkedv, pesszimizmus
- alvási szokások megváltozása
- gyakori fejfájás
- merevedési zavar
- szorító mellkasi fájdalom
- megváltozó higiénia
Önkárosító magatartás
A depressziós férfiak sokszor mellőzik a higiéniát is, ápolatlanná és elhanyagolttá válhatnak. Az eltúlzott cselekedetek, az agresszivitás, a tolerancia hiánya jellemző magatartásformák az állapotban. Segítségkérés helyett gyakran valamilyen hangulatfokozó, függőséget okozó szert (drog, alkohol) választanak, súlyos esetben pedig öngyilkossághoz folyamodnak, mely férfiaknál háromszor gyakoribb, mint a nőknél!
Kérj segítséget!
A depresszió kezelése hatékony és széles körben elérhető. Az öngyilkossági gondolat nem azt jelenti, hogy bolond vagy zavarodott vagy! Egyszerűen több fájdalmat élsz át, mint amennyivel meg tudsz küzdeni, ám megfelelő támogatással ezek a gondolatok elmúlnak.
Mindenképp kérj segítséget, ha:
- gondolataid kizárólag egyetlen probléma körül mozognak,
- korábbi tevékenységeid már nem okoznak örömöt,
- nehezebben veszed fel a kapcsolatot barátaiddal, családtagjaiddal,
- tehetetlen, feszült, esetleg irritált vagy,
- alvásod nem pihentető, nehezen alszol el, reggel fáradtan ébredsz vagy megszokottnál jóval többet alszol,
- öngyilkossági gondolataid vannak!
Kezelési lehetőségek
A depressziót leggyakrabban beszédterápiával, gyógyszerekkel vagy a kettővel együttesen kezelik. Egy terapeuta segíthet a számodra legmegfelelőbb, személyre szabott kezelési terv elkészítésében, mely lehet:
- kognitív viselkedésterápia
- interperszonális terápia
- problémamegoldó terápia
- pszichodinamikus terápia
Súlyosabb esetekben gyógyszeres kezelésre, antidepresszánsokra is szükség lehet a depresszió bizonyos fizikai, mentális, érzelmi és viselkedési tüneteinek enyhítésére, különösen, ha öngyilkossági gondolataid is vannak.
Ha Te vagy valaki a környezetedben krízishelyzetben van, hívd akár mobilról is a 116-123 lelki elsősegély telefonszámot, mely díjmentesen hívható éjjel-nappal, az ország egész területéről.