Az érzelmi evés jelei
Sokan, ha vigaszra vagy örömre vágynak, elsőként a hűtőszekrényhez fordulnak. Ez az érzelmi evés jele lehet, amely túlevéshez és különböző problémákhoz vezethet.
Íme, az érzelmi evés 5 leggyakoribb jele:
Akkor is eszel, ha nem vagy éhes
Ha érzelmileg felfokozott állapotban (stressz, magány, unalom, stb.) étellel próbálod helyettesíteni azt, ami hiányzik, vagy megnyugtatni magad, az érzelmi evést jelez. Az evés ilyenkor egyfajta önjutalmazás, ami hosszú távon plusz kilókkal és egészségügyi problémákkal járhat.
Kifejezetten bizonyos ételeket kívánsz
Valódi éhség esetén bármilyen étel megfelel. Érzelmi evéskor azonban olyan ételeket kívánsz, amelyek boldogságot okoznak – ezek pedig leggyakrabban a sóban és/vagy cukorban gazdag, egészségtelen „komfort” ételek.
Hirtelen éhségroham
Az érzelmi éhség hirtelen támad, ellentétben a fokozatosan kialakuló fizikai éhséggel. Ha nem vagy biztos benne, hogy valódi éhségről van szó, egy egészséges snack, segíthet eldönteni. Ha tovább sóvárogsz, valószínűleg érzelmi evésről van szó.
Titkolod, mit és mennyit eszel
Ha titkolod, hogy milyen és mennyi ételt fogyasztasz, gyorsabban eszel, és elterelő tevékenységek közben (TV nézés, telefonálás) étkezel, az érzelmi evés jele lehet.
Bűntudat
Érzelmi evéskor bűntudatot érzel, mert tudod, hogy nem kellene annyit enned, de az ízek átmenetileg kárpótolnak. Ez később szégyenérzetet és alacsony önbecsülést okozhat.
Az érzelmi evés gyakori probléma, ám szerencsére legyőzhető. Az érzelmi evés jeleinek felismerése az első lépés a kezelés felé. Az ételalapú jutalmak egészségesebb alternatívákkal való helyettesítése pedig kiváló stratégia az érzelmi evés elkerülésére és egy testileg-lelkileg is kiegyensúlyozott életmód fenntartására.