Az alkoholfüggőség jelei
Az alkoholfüggőségről akkor beszélünk, ha valaki olyan sokat iszik, hogy a szervezete végül függővé válik az alkoholtól.
Az alkoholizmus valódi betegség, mely az agyban olyan változásokat okozhat, hogy az alkoholfüggő személy nem biztos, hogy képes kontrollálni a cselekedeteit.
A WHO becslése szerint Magyarországon közel 1 millió ember érintett, a férfiak 31%-a küzd alkoholproblémákkal, és a lakosság közel egynegyedének halála összefügg az alkoholfogyasztással.
Sokan, akik alkoholfüggők, azzal nyugtatják magukat, hogy "csak pár pohárról" van szó.
A rejtett alkoholizmusban szenvedők “normálisan” élnek, ellátják a mindennapi teendőket, felelősségteljesen viselkednek, szép eredményeket tudnak felmutatni, ám a négy fal között sokat isznak.
Mi számít túlzott alkoholfogyasztásnak?
Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint férfiaknak napi két vagy heti tizennégy egységnyi alkohol az ajánlott maximum, míg nőknek ennek a fele. Egy egységnyi alkohol nagyjából 1 dl bornak, 2,5 dl sörnek, illetve 2,5 cl égetett szesznek felel meg. Aki a napi vagy a heti limit valamelyikét rendszeresen túllépi, az túlzásba viszi az alkoholfogyasztást.
Az alkoholfüggőség figyelmeztető jelei
A függőség kritériumai az erős vágy, az önkontroll elvesztése, a hozzászokás, az elvonási tünetek, emellett a feladatok, a kapcsolatok és az érdeklődési kör elhanyagolása, valamint a negatív következmények ellenére is folytatódó rendszeres alkoholfogyasztás.
Az alkoholfüggőséget vizsgáló “négy K” kérdés egyszerű módja annak, hogy megállapítsd, az aggályos-e az alkoholfogyasztásod. Fontos, hogy őszinte légy magaddal!
Kívánás – Annyira kívánod az italt, hogy az szinte olyan erős inger, mint a kínzó éhség? A megvonás gyakran nyugtalanságban, ingerlékenységben és alvászavarban nyilvánul meg?
Kényszer -Szinte csak az jár a fejedben, mikor és hol van a következő kínálkozó lehetőség? Alig várod, hogy a hosszú, stresszes nap után megihass egy pohár nyugtató italt? Úgy érzed, ez a kényszer ellenállhatatlan, és minden mást felülír?
Kontrollvesztés – Gyakran előfordul, hogy miután elkezdesz inni, nem, vagy csak nehezen tudod abbahagyni azt? Elveszted a bevitt mennyiség feletti kontrollt? Tipikus példa erre, mikor azt tervezed, hogy csak egy pohár bort iszol majd a vacsorához, de képtelen vagy nemet mondani a következőre.
Következmények - A rendszeres, nagy mennyiségű alkoholfogyasztás gyakran okoz viselkedésbeli változásokat és egyéb problémákat? A negatív következmények a következők lehetnek:
Párkapcsolati és társas viselkedésbeli problémák - Az alkoholfogyasztás következményeként fellépő viták, hazugság, megbízhatatlan viselkedés és/vagy erőszakos viselkedés a legközelebb állóknak árt a leginkább.
Egészségügyi problémák - A rendszeres alkoholfogyasztás több mint 200 különböző betegséget okoz! A listát a különféle rákos megbetegedések, cukorbetegség, magas vérnyomás, májkárosodás, csontritkulás és korai demencia vezetik.
Baleset - Az alkohol növeli az impulzív cselekvés kockázatát, oldja a gátlásokat és fáradttá tesz, ami súlyos balesetekhez vezethet. Az alkoholbetegek körében sokkal magasabb a baleseti, illetve a gyilkosság vagy az öngyilkosság miatti halálozás kockázata. Emellett növeli a családon belüli erőszak, a gyermekbántalmazás veszélyét is.
Munkahelyi gondok - A rendszeres alkoholfogyasztás csökkenti a problémamegoldó képességét, az állóképességet és a koncentrációt.
A személyiség változása
Az olyan addiktív anyagok, mint az alkohol, az agy jutalmazásért felelős központját befolyásolják. A természetes módon örömet szerző dolgok, mint a romantika és a testmozgás ugyanígy hatnak, de a függőséget okozó szerek mesterségesen megváltoztatják ezt a mechanizmust. Így az olyan dolgok, amelyeket korábban élveztél, hirtelen már nem okoznak örömet, mert azt egyre inkább csak a függőséget okozó anyag tudja nyújtani
A függőségben szenvedő ember olyan kapcsolatot alakít ki az itallal, amely végül minden mást felülírhat az életében. Ez pedig személyiségváltozáshoz vezet.
Függőséghez kapcsolódó viselkedések
A szenvedélybetegeknél gyakoriak az olyan viselkedések, amelyek nemcsak rájuk, de a körülöttük élőkre is negatívan hatnak. Ezek közül a leggyakoribbak:
- Tagadás
- Az alkoholfogyasztás súlyának minimalizálása
- Az alkoholfogyasztás indokolása
- Manipulálás
- Áldozathibáztatás
- Érzelmi zsarolás
- Megtévesztés
Ezek a viselkedések nem a függő személyt, hanem a függőség súlyosságát festik le.Ezt fontos megérteni, ha olyan valakivel próbálunk kommunikálni, aki függőségben szenved.
Van segítség!
Ha felismered, hogy problémáid vannak az alkohollal, nagy kihívást jelenthet, hogy beszélj róla. Fordulj bizalommal orvosodhoz, vagy egy addiktológushoz, vagy keresd fel az Anonim Alkoholisták csoportját! Nem fognak megbélyegezni, hiszen pontosan tudják, milyen sokat jelent, hogy felismerted a problémát és változtatni szeretnél! Csoportterápiával, egyéni kezeléssel vagy ezek kombinációjával segítik a gyógyulását. Ne félj megtenni az első lépést!