Amikor a szülők és a nagyszülők nem értenek egyet
A nagyszülők csodálatos és különleges szerepet töltenek be a családban. Ideális esetben a nagy-szülők megkönnyítik a szülők életét, ám időnként problémák merülhetnek fel.
Esetenként túlságosan beavatkoznak a szülők döntéseibe, vagy ha úgy érzik, hogy nem veszik figyelembe az ő érzéseiket. Íme néhány jó tanács a nagyszülőknek, amelyek segíthetnek a szerepek és felelősségek tisztázásában, és a harmonikus családi kapcsolatok fenntartásában.
1. Mindenki jót akar
Nagyszülőként mindig abból indulj ki, hogy a szülők a legjobb szándékkal nevelik a gyermekeiket. Bár te is a legjobbat szeretnéd az unokáidnak, néha előfordulhat, hogy másképp látjátok a dolgokat. Amikor úgy érzed, hogy nem értetek egyet valamiben, jusson eszedbe, hogy a szülőknek megvannak a saját határaik és elvárásaik, amelyeket tiszteletben kell tartani. Ha bizonytalan vagy, hogy mit várnak tőled, kérdezz rá, hogyan tudsz úgy segíteni, hogy az támogassa a család értékeit és céljait. Ne feledd, hogy mennyire fontos és értékes a jelenléted a család életében!
2. Ha egy határt átléptél
Ha úgy érzed, hogy véletlenül átléptél egy határt, például kéretlen tanácsot adtál, kérdezz rá, hogyan látják a dolgot. Esetleg mondhatod, hogy: „Észrevettem, hogy lehet, hogy másképp látjuk ezt a kérdést. Hogyan segíthetnék jobban, hogy támogassalak Titeket?”
Ha nehézséget okoz számodra megérteni, hogyan változott a világ azóta, amióta Te neveltél gyerekeket, kérdezd meg őket, hogy elmehetnél-e velük egy szülői értekezletre vagy orvosi vizsgálatra. Így közelebb kerülhetsz a mai elvárásokhoz, és elkerülhetitek a nemzedékek közötti feszültséget.
3. Támogasd a gyermekeid
Lehet, hogy néha nehéz elfogadni, ha a gyermekeid azt kérik, hogy ne folyj bele túl mélyen a szülői döntéseikbe. Fontos, hogy tartsd tiszteletben az ő határaikat, és próbálj meg támogató lenni anélkül, hogy túlzottan beavatkoznál. Tartsd szem előtt, hogy a gyermekeid és a családjuk saját szabályok szerint működnek, és a legjobb, ha te is támogatod őket ebben. A családi kohézió érdekében állj mellettük, és mutasd ki, hogy bízol bennük.
4. Kéretlen tanács helyett megfontolt közbelépés
Sosem szabad ajtóstól rontani a házba, és kritizálni, kéretlen tanácsokkal bombázni a szülőket. Ennél sokkal bölcsebb taktika, ha kivárjuk, hogy ők maguk forduljanak tanácsért hozzánk. Ha mégis olyan nagy aggodalmad van nagyszülőként, amelyről beszélni kell, akkor mindenképp a szülőkkel együttműködve, a gyerekektől külön érdemes szóba hozni a témát. Légy tapintatos és figyelj az időzítésre. Fontos, hogy soha ne állj az egyik vagy a másik szülő oldalára, maradj semleges.
5. Tisztázzátok a szerepeket és határokat
Elsősorban nagyszülőként fontos erről őszintén és határozottan nyilatkozni, de a szülők részéről is előnyös lehet, ha beszélnek arról, miben érzik, hogy támogatásra szorulnak. Őszinte kommunikációval megelőzhetők a súrlódások. Beszéljétek meg egymással, hogy belefér-e, hogy hetente egyszer a nagypapa menjen a gyerekekért az oviba, suliba, vagy ha úgy adódik, kérhettek-e last minute gyerekfelügyeletet.
A legfontosabb mindezek mellett, hogy szeresd feltétel nélkül az unokákat, és légy segítőkész a szülőkkel, ne nehezítsd meg a dolgukat. A szülőknek a szüleikre, a nagyszülőknek a gyerekeikre és az unokáikra van szükségük. Ez a kapcsolati háló mindenki javát szolgálja, és az életeteket gazdagítja, ráadásul sajnos nem tart örökké. Akár közel, akár távol éltek, mindenképp találjatok módot arra, hogy egymás életének részei lehessetek!