A krónikus gyulladás kevésbé ismert tünetei
A gyulladás arra utal, hogy testünk harcol valamilyen fertőzés, sérülés vagy méreganyag ellen.
Az elhúzódó, krónikus gyulladás azonban több kellemetlen tünet és súlyos betegség (pl. asztma, szív- és cukorbetegség, ízületi betegség) kialakulásáért lehet felelős. Kialakulásának kockázatát növeli a dohányzás, az elhízottság, a túlzott alkoholfogyasztás és a gyakori stressznek való kitettség is.
Kevésbé ismert tünetek
Míg az akut gyulladás olyan egyértelmű tüneteket okoz, mint a fájdalom, bőrpír vagy duzzanat, a krónikus gyulladás gyakran hosszú idő alatt alakul ki és olyan általános tünetekkel jár, mint a fáradtság, kiütés, has-vagy mellkasfájdalom melyeknek sokan nem tulajdonítanak nagyobb jelentőséget. Vannak azonban olyan kevésbé ismert tünetek, melyek a betegség meglétére utalnak. Ezek közül a leggyakoribbak az alábbiak:
Egyensúly problémák: A krónikus gyulladásra a szervezet túlzott reakcióval válaszolhat, és megtámadhatja önmagát. Ennek egyik példája a – különösen járás közben jelentkező - szédüléssel és egyensúlyproblémákkal járó Sclerosis Multiplex (SM) betegség, melyben az immunrendszer az idegburkolatot támadja meg, nehezítve az izomkoordinációért felelős ingerület (információ) továbbítását
Inzulinrezisztencia: A gyulladás befolyásolhatja a vércukorszint szabályozásában szerepet játszó inzulin működését. Az inzulinrezisztencia magas vércukorszintet okozhat, ami károsítja idegeket és az ereket, valamint cukorbetegséghez vezethet. Legismertebb tünetei közé tartozik a lábzsibbadás, az állandó szomjúságérzet és a fáradtság is.
Izomgyengeség: Krónikus gyulladás hatására az immunrendszer az izmokat is megtámadhatja, ami az izomrostok lebontását és gyengébbé válását eredményezheti. Ez a folyamat általában lassú, és leginkább a törzset, vállat, csípőt érinti. Tünetei közé tartozik, ha nehéz olyan egyszerű dolgokat is véghez vinni, mint a járás, fürdés vagy nyelés.

Hasmenés: A gyulladásos bélbetegségek (Chron-betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás) leggyakoribb tünete a hasmenés, de olyan általános panaszokkal is jelentkezhetnek, mint a hányinger, ízületi fájdalom, láz vagy bőrkiütés.
Derékfájás: Előfordul, hogy a krónikus gyulladás a gerincet támadja, bár egyes esetekben a csípőt, nyakat, térdet vagy a mellkast is érintheti. Jellemző tünete a tipikusan reggel jelentkező derékfájás és a derék merevsége. Súlyos esetekben az állapot korlátozza a mozgáskészséget is, ezért mielőbbi kezelésre van szükség.
Szemszárazság: A gyulladás gyakori tünete. Az egyik betegség, a Sjögren-szindróma a nyálmirigyeket és a könnymirigyeket érinti, a szem szúró, égő érzésével, duzzadt nyálmirigyekkel, valamint orr- és torokszárazsággal jár. A tünetek enyhítése és a súlyos szövődmények (pl. látásvesztés) elkerülése gyógyszeres kezeléssel lehetséges.
Állandó fáradtság: Az elhúzódó, nem szűnő fáradtság hátterében gyakran valamilyen alapbetegség áll! Lehet az olyan hosszú távú, gyulladásos betegségek tünete, mint a fibromyalgia, a sclerosis multiplex, a lupus vagy a rheumatoid arthritis.

Érelmeszesedés: Az artériák falán lerakódó zsíros plakkok miatt az artériák megkeményednek, s ez az érelmeszesedésnek nevezett állapot a szívinfarktus és a stroke fő kiváltó oka. Kialakulásának kockázatát növelik a hízással, vagy a különböző káros anyagoknak (pl. cigarettafüst) való kitettséggel járó gyulladásos folyamatok.
Túlzott vérrög képződés: A traumák, műtétek és bizonyos betegségek okozta gyulladás fokozott vérrögképződéssel (hiperkoaguláció) járhatnak, ami növeli a stroke, szívroham, trombózis vagy tüdőembólia kockázatát. A vérrögképződést nem mindig könnyű felismerni, és a kezelőorvosnak is időbe telhet kideríteni, mi okozza. Véralvadásgátló gyógyszerekkel kezelhető az állapot.
Memória problémák: A szervezet gyulladásos folyamatai a memóriára is kihatnak, sőt, hozzájárulnak az Alzheimer-kór, és más demenciát okozó állapotok kialakulásához, különösen az idősebbeknél. A mediterrán diéta enyhíti a gyulladást, és pozitív hatással van az agyra is.

Hogyan befolyásolja az étrend a krónikus gyulladást?
Amit eszünk, az hat a szervezetben zajló krónikus gyulladásos folyamatokra is. Az antioxidánsokban gazdag élelmiszerek gyulladáscsökkentő hatásúak. Fogyassz minél több olívaolajat, zöld leveles zöldséget, paradicsomot, zsíros halakat, dióféléket! Kerüld az olajban sült élelmiszerek, a finomított szénhidrátok (fehér kenyér és sütemények), vörös- és feldolgozott húsok bevitelét, mivel ezek fokozhatják a gyulladást!