A férfiaknak is nehéz, amikor vetélés történik
Egy magzat elvesztése után a hangsúly gyakran inkább a női félre helyeződik, hiszen ő fizikai és lelki elszenvedője is a folyamatnak.
A férfiak viszont általában mind a környezetük felől, mind maguk felé olyan elvárásokkal szembesülnek, amik negatívan hatnak rájuk.
A legtöbb férfi ebben az élethelyzetben a sebezhetőség és a szorongás kimutatását támogatói szerepe kudarcának tekintheti. A nehéz érzések azonosításának és egészséges kezelésének hiánya azonban számos olyan negatív viselkedést eredményezhet, mint:
- túlzott alkoholfogyasztás,
- agresszió,
- elszigetelődés,
- alvászavar,
- csökkent étvágy.
Hogyan kezelhetők az érzések?
A férfiak hajlamosak rá, hogy félretegyék a kellemetlen érzéseket, hogy jobban tudjanak segíteni és támogatást nyújtani, vagy csak elkerüljék a fájdalmat. Az érzelmek azonban nem válogatnak. Gyászidőszakban a férfiaknál a következő érzések gyakoriak:
- veszteségérzés és magány,
- düh és szomorúság,
- a libidó elvesztése, vagy épp az ellenkezője: hiperszexuális reakciók,
- bűntudat vagy ennek ellenkezője, a hibáztatás,
- alvásproblémák,
- motivációvesztés, negatív jövőkép.
A legjobb terápia a többi ember társasága és támogatása
A barátokkal való együttlét javítja egészségünket és jólétünket. Ha bajban vagyunk, társaságban csökken a stresszreakciónk. A barátokkal végzett közös tevékenységek (pl. focizás, kirándulás, számítógépes játékok) elterelő hatása csökkenti az érzések kezelésével járó feszültséget.
Hogyan támogasd a párodat vetélés után?
Ne fojtsd el az érzéseidet – habár a kulturális elvárások sokszor épp az ellenkezőjét sugallják. Ha képes vagy őszintén beszélni róla, hogy a vetélés milyen hatással van rád, az a párod számára is nagy segítség, mert csökkentheti a kudarc és az elszigeteltség érzését. Légy jelen, amíg tart a gyászfolyamat.