11 hétköznapi dolog, ami árt az ízületeknek
Az ízületek folyamatos terhelését igénylő tevékenységek, mint a nehéz fizikai munka, vagy bizonyos sportok mellett azonban számos olyan mindennapi szokás is van, melyek növelik az ízületi problémák kockázatát.
Íme a leggyakoribb dolgok, amik ártanak az ízületeinknek.
Túlsúly
A csontokat összekötő ízületek érzékenyek a terhelésre. Minden egyes testsúlykilogramm közel két kilónyi terhelést jelent a térdeknek. Emellett a hátat, a csípőt és a lábfejet is fokozottan terheli. Ez hosszú távon idő előtti elhasználódást, olyan kopást és károsodást okoz, amely fájdalmassá teheti az életet. Emellett a túlsúly fokozza a gyulladásos folyamatok kialakulását is a szervezetben, ami akár már fiatal korban is az ízületek merevségével, fájdalmával járhat.
Túlzott mobiltelefon használat
Az "SMS-hüvelykujj" valós probléma, mely oka, hogy a gyakori telefonnyomkodással járó görbe hüvelykujj tartás irritálja és megerőlteti annak inait. A telefon állandó nézegetése a nyaknak és a vállnak is árt. Minden egyes centiméter, amivel a fejünk előrehajol, fokozza az ízületi terhelést. Ha például annyira lehajtjuk a fejünket, hogy az állunk a mellkasunkhoz ér, azzal a nyakunkat ért terhelés a fejünk súlyának ötszörösével egyezik meg!
Nehéz táska
Legyen szó kézitáskáról, hátizsákról vagy oldaltáskáról, ha túlpakoljuk, az nyak- és vállfájdalmat okozhat. A féloldalas terhelés megváltoztatja az egyensúlyt és a járást, túlfeszíti az izmokat és fárasztja az ízületeket. Mindennapos ismétlődés mellett a testelőbb-utóbb tiltakozni fog.
Nem a megfelelő izmok használata
Ha túl nagy terhelésnek tesszük ki a kisebb izmokat, annak az ízületek fizetik meg az árát. Egy nehéz ajtót az ujjak helyett a vállakkal érdemes tolni. Amikor pedig a padlóról kell felemelni valami nehezebbet, ajánlott azt inkább guggolásból, az erős lábizmok segítségével végezni. Ha kézben cipelünk valamit, az ujjak terhelése helyett a tenyérhez közelebb helyezzük a súlyt.
Hason alvás
Horkolás ellen segíthet, de a test többi részének kevésbé használ. A hason fekvés hátrahajtott pozícióba kényszeríti a fejet, ami nyomást fejt ki a gerincre. Emellett hason a fej hosszabb ideig az egyik oldalra néz, ami nyomást gyakorol bizonyos ízületekre és izmokra.
Nyújtás kihagyása
A rendszeres nyújtás erősíti az izmokat és az inakat, fokozza a rugalmasságukat. Ezáltal az ízületek könnyebben mozognak, és a körülöttük lévő izmok is jobban működnek. Az egészséges és stabil ízületekhez fontos a reggeli nyújtózás és az edzés utáni nyújtás is.
Erősítés kihagyása
40 éves kor után a csontok fokozatosan elvékonyodnak és törékenyebbé válnak. Az erőnléti edzéssel történő izomépítés azonban lassítja a folyamatot, sőt még a csontképződést is elősegítheti. Így nemcsak az izmainkat, hanem a csontokat is erősítjük. Ezek együttesen stabilizálják az ízületeket, és csökkentik a sérülések kockázatát.
Dohányzás
Újabb érv a leszokás mellett. A nikotin csökkenti a csontok és a porckorongok vérellátását, gátolja a csontokat építő kalcium felszívódását, valamint ösztrogént bont le, mely hormon mindkét nemnél egyaránt szükséges a csontok egészségéhez. Ráadásul a csontképződést is akadályozza, mindez pedig gyengíti az ízületeket.
Alváshiány
Hogyan hat az alváshiány az ízületekre? Gyulladást vált ki a szervezetedben, ami idővel ízületi problémákhoz vezethet, illetve fokozza a már meglévő ízületi fájdalmakat. Kell ennél több indok, hogy odafigyeljünk a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra?
Görnyedt tartás
A testünk akkor van a legjobb formában, ha együttműködünk vele, nem pedig ellene dolgozunk. Ezért számít a testtartás. Amikor görnyedve ülünk, az nagyobb terhelést jelent az izmoknak és az ízületeknek. Olyan ez, mintha mindig a féket nyomnánk az autóban, amikor elég lenne a gázpedálról levenni a lábunkat. Tehát: legyen egyenes a hát, hátrahúzva és leengedve a váll!
A fájdalom figyelmen kívül hagyása
Gondolhatjuk, hogy edzés közben belefér némi fájdalom, hiszen “a szépségért szenvedni kell”.Tény, hogy némi izomfájdalom nem feltétlenül jelent bajt, ám ha az napokig tart, vagy ha az izmok megduzzadnak, vagy annyira fájnak, hogy mozgatni vagy hozzányúlni sem lehet, az nem normális! Ha a fájdalom nem múlik, fordulj orvoshoz!